Decemberben Balatonkeneséről már nem szállítják el a kerti zöld hulladékot. Az elszállítás költségei az jelentős, amit végül mindig az állampolgárok fizetnek meg. De mi lenne, ha másképp gondolkodnánk a zöldhulladékról, mint szemétről? A kertünkben rengeteg lehetőség rejlik arra, hogy hasznosítsuk, és ezzel időt, pénzt és környezeti terhelést spóroljunk meg.
Ahelyett, hogy méregdrága műtrágyákat és talajjavító szereket vásárolnánk, felhasználhatjuk azt, amit a kert természetesen megtermel: a levágott füvet, lehullott faleveleket és egyéb növényi maradványokat.
A komposztálás az egyik legegyszerűbb módja a zöldhulladék hasznosításának. Egy komposztdomb vagy komposztáló edény létrehozásával tápanyagokban gazdag humuszt nyerhetünk, amely később kiváló talajjavító anyagként szolgál.
Mit tegyünk a komposztba?
Fűnyesedéket, faleveleket, metszési nyesedéket.
Konyhai hulladékokat, mint a zöldségek héját vagy a kávézaccot.
Mit ne tegyünk bele?
Hús- és tejtermékeket, amelyek könnyen vonzanak károkozókat.
A komposztálással nemcsak a hulladék mennyiségét csökkentjük, de egy teljesen természetes módon gondoskodhatunk kertünk talajának táplálásáról.
A zöldhulladék, különösen a falevelek, kiválóan használhatók talajtakaró anyagként a téli időszakban. A talajtakaró védi a talajt az eróziótól és a fagykároktól, valamint segít megőrizni a nedvességet.
Hogyan csináljuk? A füre vagy ágyásokra hullott faleveleket ne szállíttassuk el, hanem vágjuk fel egy fűnyíróval. Az aprított leveleket helyben hagyva vagy az ágyásokra terítve remek téli talajtakarót kapunk, amely tavaszra lebomlik, és visszajut a talajba mint tápanyag.
A levágott fűt nem feltétlenül kell összegyűjteni és elszállíttatni. Egy gyűjtőzsák nélküli fűnyírással a nyesedék apró darabokban a gyepen maradhat, ahol szépen lebomlik. Ez nemcsak tápanyagokat juttat vissza a talajba, de javítja a pázsit állapotát is.
A zöldhulladék elszállításának átgondolása számos előnnyel járhat mind anyagi, mind környezeti szempontból. Íme néhány fontos érv, amiért érdemes megfontolni, hogy helyben hasznosítsuk a kertben keletkezett növényi maradványokat:
Az átgondolt zöldhulladék-kezelés tehát nemcsak a kertünknek és a pénztárcánknak tesz jót, hanem egy lépés a környezetkímélőbb, tudatosabb életvitel felé is.
Házhoz menő szelektív hulladékgyűjtés.
Honnan? Mikor? Milyen hulladékot visznek el.
A hulladéknaptár segítségével a hulladékszállítási időpontokról, átvevőhelyekről informálódhat.
Igénye van? Panasza van? Online ügyfélszolgalati rendszer segít Önnek!
Hulladék leadási helyek, üzletek, szolgáltatók.
(x) Reklám
Sinkó2002 Bt. - lakatos munkák: https://sinko2002.hu/ szőnyegleszorítók: https://szonyegleszorito.hu/
Webfejlesztés Szoftverfejlesztés Digitális marketing - TIDYMAN.hu
használt könyvek újrahasználata, újra és újra és újra...
(x) Reklám
Horvatlaguna.hu - Horvátországi apartmanok, magyar gondnoksággal!
Szelektív hulladékgyűjtés információk, ügysegéd, környezettudatos életmód http://www.szelektív.hu/
A szelektív hulladékgyűjtés lényege, Energiatermelés, A veszélyes anyagok elkülönítése
https://hu.wikipedia.org/wiki/Hulladékok_szelektálása
A hazai hulladékgazdálkodás új világa.
http://www.szelektivinfo.hu/
http://szelektalok.hu/
hazánk legnagyobb önkéntes hulladékszedési akciója.
https://www.fkf.hu/hulladekgazdalkodas-szelektiv-hulladekgyujtes
A kékfedelű tartályokban kizárólag tiszta papírhulladék gyűjthető! További információk · Házhoz menő lakossági szelektív hulladékgyűjtés
https://hulladekvadasz.hu
Célkeresztben a hulladék! Hulladéklerakatok, újrahasznosítás, szemétszedés, plogging, minden, amiben a hulladék benne van. Légy te is Hulladékvadász!