Megszűnik az üveg hulladék házhoz menő elszállítása - előnyök és hátrányok

| 2025-01-10 11:58:45

Fontos változás lép életbe január 1-jétől Balatonkenesén, amely mindenkit érinthet Aki eddig az üveg hulladékát a házhoz menő rendszerben szállíttatta el.



(x)

Az eddigi gyakorlat megszűnik, és helyette Balatonkenesén két központi gyűjtőhely kerül kialakításra az üveg hulladék elhelyezésére.

Előnyök és hátrányok
Az új rendszer egyik előnye, hogy a központi gyűjtőhelyek bármikor hozzáférhetők lesznek, így rugalmasabban szabadulhatunk meg az üveg hulladéktól. Ugyanakkor a változás hátránya, hogy az üveg hulladékot ezentúl a kijelölt gyűjtőpontokra kell eljuttatni, ami némi plusz erőfeszítést igényelhet a balatonkenesei lakosok részéről.

Milyen változásokra számíthatunk 2025-ben?
A központi gyűjtőhelyek pontos helyszínéről és a terület előkészítéséről a következő még januárban születik döntés. A tervek szerint ezek a gyűjtőpontok Balatonkenese jól megközelíthető részein lesznek, hogy minél egyszerűbbé tegyék az üveg hulladék elhelyezését a lakosság számára.

A gyűjtőhelyeken az üveg hulladék további kezelését, elszállítását és a terület rendben tartását a szolgáltató fogja biztosítani.

A szolgáltató kéri Balatonkenese lakóinak türelmét és megértését, amíg az új rendszer kialakítása zajlik. Az átállási időszakban mindenki együttműködésére szükség lesz, hogy gördülékenyen valósulhasson meg a változás.

A szállítási napokról információ itt érhető el.

 

Szelektív üveggyűjtés szabályai és változásai

Ahhoz, hogy megértsük az új központi gyűjtőhelyek működésének jelentőségét, érdemes visszatekinteni az eddigi zsákos rendszerre, amely számos lehetőséget biztosított a lakosságnak az üveghulladék megfelelő kezelésére. Az alábbiakban összefoglaljuk, hogyan működött a korábbi rendszer, és mik voltak az üveggyűjtés szabályai.

Mit lehetett a zsákba kihelyezni?

Az eddigi rendszerben szigorú szabályok szerint történhetett az üveghulladék gyűjtése. Az átláthatóság és a hulladék megfelelő újrahasznosítása érdekében a zsákokba kizárólag az alábbi típusú tiszta üveghulladékok kerülhettek:

  • Fehér és színes italos üveghulladék: ásványvizes-, röviditalos üvegpalackok, boros-, sörösüvegek, szörpös üvegek.
  • Befőttes- és bébiételes üveghulladék: kizárólag tető és kupak nélkül.

Mit nem lehetett a zsákba helyezni?

A megfelelő szelektálás érdekében fontos volt az is, hogy bizonyos típusú üveghulladékok nem kerülhettek a zsákokba. Az alábbi anyagok zsákos gyűjtése tilos volt:

  • Lakásfelújítás során keletkező üveghulladék: ablaküveg, dróthálós üveg, szélvédő, tükör.
  • Törékeny anyagok: porcelán, kerámia.
  • Veszélyes hulladéknak minősülő anyagok: villanykörték, neoncsövek.
  • Vegyszerekkel, gyógyszerekkel és egyéb veszélyes anyagokkal szennyezett üveg.

Az új rendszer és az előző tapasztalatok összevetése

Az új központi gyűjtőhelyek bevezetése azt a célt szolgálja, hogy az üveghulladék szelektálása továbbra is szabályozott és fenntartható módon történjen. Az eddigi zsákos rendszer tapasztalatai segíthetnek abban, hogy a gyűjtőpontokra történő hulladékszállítás során is megmaradjanak az előírások.

Az eddigi szabályok változatlanul érvényesek maradnak, azaz a központi gyűjtőhelyekre is csak tiszta és megfelelően szétválogatott üveghulladék helyezhető el. Fontos azonban, hogy a lakosok nagyobb önállóságot kapnak az új rendszerben, hiszen bármikor elvihetik a hulladékot a kijelölt gyűjtőpontokra.

Ez a változás egyúttal azt is megköveteli, hogy mindenki fokozott figyelmet fordítson az üveghulladék szétválogatására, hiszen a helytelen szelektálás a gyűjtőhelyek terheltségét és a hulladékkezelés hatékonyságát is ronthatja.

A lakosság szerepe a sikeres átállásban

Az új rendszer sikeressége nagymértékben múlik a lakosság együttműködésén és a szelektív hulladékgyűjtési szabályok pontos betartásán. A korábbi tapasztalatok szerint Balatonkenese lakói már bizonyították, hogy elkötelezettek a fenntarthatóság mellett. Az új rendszer lehetőséget ad arra, hogy még rugalmasabban és hatékonyabban gondoskodjunk a környezet védelméről.

 



Házhoz menő szelektív hulladékgyűjtés.

Honnan? Mikor? Milyen hulladékot visznek el.

A hulladéknaptár segítségével a hulladékszállítási időpontokról, átvevőhelyekről informálódhat.

Igénye van? Panasza van? Online ügyfélszolgalati rendszer segít Önnek!

Hulladék leadási helyek, üzletek, szolgáltatók.

Gyakori hulladékok

Papír hulladék Műanyag hulladék Fehér üveg hulladék Fém hulladék Elektronikai hulladék Színes üveg hulladék Szárazelem hulladék Zöld hulladék Építési és bontási hulladék

(x) Reklám


Sinkó2002 Bt. - lakatos munkák: https://sinko2002.hu/   szőnyegleszorítók: https://szonyegleszorito.hu/


Webfejlesztés   Szoftverfejlesztés   Digitális marketing   -   TIDYMAN.hu

 

(x) Reklám

 

 


használt könyvek újrahasználata, újra és újra és újra...

 

(x) Reklám

Horvatlaguna.hu - Horvátországi apartmanok, magyar gondnoksággal!

 




 

 


Szelektív.hu

Szelektív hulladékgyűjtés információk, ügysegéd, környezettudatos életmód http://www.szelektív.hu/


Hulladékok szelektálása

A szelektív hulladékgyűjtés lényege, Energiatermelés, A veszélyes anyagok elkülönítése
https://hu.wikipedia.org/wiki/Hulladékok_szelektálása


Termékdíj és Hulladékhasznosítási Főosztály

A hazai hulladékgazdálkodás új világa.
http://www.szelektivinfo.hu/


TeSzedd! – Önkéntesen a tiszta Magyarországért!

http://szelektalok.hu/
hazánk legnagyobb önkéntes hulladékszedési akciója.


Házhoz menő szelektív hulladékgyűjtés - FKF

https://www.fkf.hu/hulladekgazdalkodas-szelektiv-hulladekgyujtes
A kékfedelű tartályokban kizárólag tiszta papírhulladék gyűjthető! További információk · Házhoz menő lakossági szelektív hulladékgyűjtés


Hulladekvadasz.hu: Hulladék témájú hírportál

https://hulladekvadasz.hu
Célkeresztben a hulladék! Hulladéklerakatok, újrahasznosítás, szemétszedés, plogging, minden, amiben a hulladék benne van. Légy te is Hulladékvadász!


Bélyegző készítés Budapesten azonnal, rendelés ONLINE is. COLOP, TRODAT, TRAXX bélyegző és kellékek teljes palettával a StampMax-ban.


MTI
2003-óta tájékoztatjuk, hogy mit is jelent a szelektív hulladékgyűjtés és mit, hogyan és hol gyűjtsünk szelektíven